Oświetlenie ksenonowe – wszystko co musisz wiedzieć o Xenonach

Długa żywotność, światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego, umiarkowany pobór mocy, a przede wszystkim bardzo wysoka jasność świecenia – tak mowa tu o oświetleniu ksenonowym. Nazwa lamp ksenonowych pochodzi od gazu, którym są wypełnione zamontowane w nich palniki. Największą zaletą jest jasność światła  – przy wiele mniejszym poborze prądu zyskujesz znacznie lepsze oświetlenie i widoczność podczas jazdy.  Coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie w swoich samochodach starego oświetlenia halogenowego, oświetleniem typu ksenon.

Chcielibyśmy przybliżyć temat oświetlenia ksenonowego, aby każdy dokonujący modyfikacji w swoim samochodzie wiedział jaki palnik lub gotowy zestaw HID wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest strumień świetlny?

Strumień świetlny to nic innego jak określenie mocy światła wyrażonego w lumenach. Dla przykładu standardowy palnik ksenonowy wytwarza strumień świetlny na poziomie 3200 lm, pobierając przy tym 35 W. Dla tradycyjnej żarówki halogenowej wartości te wynoszą odpowiednio 1500 lm oraz 55 W. Widać więc, że lampa ksenonowa daje ponad dwukrotnie większy strumień świetlny przy mniejszym zużyciu energii. 
Warto pamiętać również o tym iż 2000 lumenów – to górna granica, do której zgodnie z prawem nie trzeba montować systemu czyszczenia i samopoziomowania lamp ksenonowych – powyżej tej granicy będziemy musieli pomyśleć o zestawie do samopoziomowania lamp oraz o dyszach spryskiwaczy reflektorów wraz z całym mechanizmem.

Temperatura barwowa palników ksenonowych

Wybór odpowiedniej temperatury barwowej światła emitowanego przez palniki ksenonowe ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie oraz komfort podróżowania samochodem.

Na rynku bowiem dostępne są żarówki ksenonowe w zakresie temperatury od 3000°K do nawet 12 000°K, a najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku jest światło zbliżone do światła słonecznego, które to generuje od 5000°K do nawet 6500°K w pełnym słońcu. 

Zastosowanie palnika ksenonowego o temperaturze barwowej w przedziale od 4000°K do 6000°K, umożliwia wcześniejsze zauważenie pieszych, nieoświetlonych rowerzystów czy innych przeszkód na drodze. Ponadto nasze oczy mniej się męczą co zwiększa komfort. 
Kierowcy, którzy preferują światło o wyższej temperaturze barwowej wpadające w kolory biało-niebieskie, powinni pamiętać o tym, że najwyższa dopuszczalna przepisami prawa temperatura barwowa dla świateł ksenonowych wynosi 5000°K. Tak więc dostępne na rynku żarówki o temperaturze barwowej 8000°K czy nawet 12 000°K są więc nie tylko niebezpieczne, lecz także nielegalne.

Oświetlenie ksenonowe marki EinParts

W swojej ofercie posiadamy gotowe zestawy do konwersji HID, żarniki xenonowe jak również dysze spryskiwaczy czy czujniki poziomowania lamp. Bogata oferta zestawów ksenonowych HID w tym bi-xenonowych dostępna w naszym sklepie. Nasze produkty reprezentują najwyższą dostępną jakość dzięki zastosowaniu komponentów znanych firm. 

Nasze serie palników ksenonowych: 

Żarnik standard – Klasyczny palnik o podstawowych parametrach posiadający jasność na poziomie 3200 lumenów.

Żarnik +50% więcej światła – Dużo jaśniejsza wersja żarnika ksenonowego, która posiada zwiększoną jasność na poziomie 4800 lumenów co sprawia, że ilości światła jest o 50% więcej niż w przypadku żarników standardowych. 
Żarnik Long Life – Dzięki wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz najnowocześniejszych technologii udało uzyskać się żarnik xenonowy o bardzo długiej żywotności. Na tego rodzaju palniki dajemy gwarancję aż 36 miesięcy.

Dostępne na:

Allegro Sklep

Ksenony w świetle prawa

Oświetlenie ksenonowe teoretycznie można zamontować do każdego modelu pojazdu jednak, aby były one zgodne z obowiązującymi przepisami, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Reflektory w samochodzie muszą posiadać oznaczenie DC lub DC/R co zapewnia, że są przystosowane do pracy z palnikami ksenonowymi i nie będą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.
  • Palnik ksenonowy posiadający więcej niż 2000 lumenów wymaga dodatkowo montażu systemu czyszczenia oraz samopoziomowania lamp. Żarniki poniżej 2000 lumenów mogą być montowane w reflektorach bez dodatkowego osprzętu.
  • Temperatura barwowa palnika ksenonowego musi posiadać barwę białą oraz nie może przekraczać 5000°K

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie montować palników ksenonowych w reflektorach do tego nie przystosowanych. Może to skutkować oślepieniem innych użytkowników drogi a także trwałym uszkodzeniem samego reflektora i jego odbłyśnika.


Sprawdź także inne wpisy blogowe:

Retrofity LED – porównanie z xenonami i oryginalnymi światłami matrycowymi LED

Światła do jazdy dziennej. Hit czy kit?